اهمیت بازیافت نخاله های ساختمانی با بهترین و مدرن ترین روش ها

نخاله های ساختمانی و بازیافت آن ها

 

 

پسماند یا نخاله‌ های ساختمانی که عناوین دیگری برای نام گذاری آن همچون طلای کثیف استفاده میکنند، امروزه زندگی مارا تحت تاثیر قرار داده است.

این دسته از مواد ها سال هاست که توسط متخصصان و کارشناسان این حوزه مورد توجه ویژه قرار گرفته است و همچنین حوزه قابل توجه ای برای سرمایه داران و راه اندازی شغل ها در نظر گرفته میشود

 

 

از دلایل وجود و اهمیت بازیافت مصاح ساختمانی میتوان به حجم بالای آن ها برای دفن در زمین و اشغال فضا، عدم متراکم شدن و سختی در مدیریت و جا به جایی محل قرارگیری این مواد اشاره کرد.

مورد مهم دیگری که میتوان به آن اشاره کرد توجیه اقتصادی برای انجام این کار است، هزینه بالا موارد اولیه، هزینه حمل نخاله از محل تولید به مکان مدفون آن و همچنین آسیب آن به محیط زیر و اکو سیستم است.

 

تاثیرات و کاربردهای بازیافت نخاله‌ های ساختمانی

 

پژوهش ها نشان میدهد تا 74 درصد از مصرف بی رویه انرژی ، همچنین 90 درصد از مصرف مصالح و 97 درصد مواد معدنی منجر میشود.

به همین دلیل بازیافت نخاله‌ های ساختمانی به دلیل مسائل زیست‌ محیطی مانند کمبود منابع، کمبود محل دفن و آلودگی، در بسیاری از نقاط دنیا مورد توجه ویژه است.

 

 

 

فرایند بازیافت در ایران

 

خلع وجود آمار رسمی در کشور طی سال های گذشته و آمار های غیر رسمی که نشان دهنده این است که بازیافت به زیر 1 درصد میباشد تاسف بار است

بر طبق نظرات کارشناسان، سالانه نزدیک به 17 میلیون تن  پسماند ساختمانی فقط در تهران تولید شده که این رقم در کل ایران به حدود 60 میلیون تن می‌ رسد.

 

 

آشنایی با انواع نخاله ساختمانی