آشنایی با انواع نخاله ساختمانی

آشنایی با انواع نخاله ساختمانی

 

نخاله یا پسماند های ساختمانی عبارت است از موادی که در عملیات ساخت و ساز و یا تخریب حاصل میشود.

این ضایعات شامل مصالح ساختمانی هستند که از بین آنها میتوان به مواردی مانند میخ، میلگرد، عایق و… را نام برد. همچنین میتوان به مواد حاصل از فرایند آماده سازی مقدماتی محل پروژه مانند کنده درختان، قلوه سنگ ها و مواد لایروبی نیز اشاره کرد

 

دیگر مصالح ساختمانی

 

بسیاری از پسماندهای ساختمانی، تشکیل شده‌اند از عناصری همچون آجر، بتن و چوب که بنا به دلایلی در طی عملیات ساخت‌وساز بدون استفاده مانده‌اند.

تحقیقات نشان می‌دهد که این مقدار برابر با ۱۰ تا ۱۵ درصد کل  است که در پروژه ساختمانی به کار می‌رود، این مقدار بسیار بیشتر از میزانی است که توسط برآوردکنندگان در نظر گرفته شده است.

با توجه به تنوع در کارگاه‌های عمرانی، احتمال کاهش مقدار این ضایعات و استفاده مجدد از ضایعات در پروژه‌های دیگر وجود دارد.

 

مدیریت نخاله‌ها و ضایعات ساختمانی

 

مدیریت نخاله ها و ضایعات ساختمانی یکی از مهمترین و جدایی ناپذیر ترین بخش ها از عملیات موجود در یک پروژه ساخت و ساز است، این امر در مقوله ضایعات ساختمانی به معنای حذف دورریز ها تا جای ممکن و به حداقل رساندن این موارد در بازیافت و استفاده مجدد از آن ها میباشد.

از جمله فرایند های بنیادین در این رشته میتوان به کاهش، بازیافت و استفاده مجدد از نخاله ها که یکی از مهمترین موارد در مدیریت است نام برد. بیشتر نخاله‌های ساختمانی تولید شده در جوامع پیشرفته به صورت قانونی در مناطقی که مشخص شده‌است، دفع می‌شوند.

شرکت‌ها و شهروندان این جوامع به‌طور قانونی سالانه میلیون‌ها تن زباله مربوط به ساختمان را در محل‌های دفع زباله جامد تخلیه میکنند.